27 Ağustos 2012 Pazartesi

Yaz Keyfine Devam...

*Küçük Şeylerin Tanrısı (Arundhati Roy)
Beğenerek ve zevkle okuduğum kitaplardan biriydi.Önce ağır bir tempo ile başlayıp, giderek seni içine çeken bir roman Küçük Şeylerin Tanrısı.Bazı kitaplar vardır, insan okuyunca uzun süre etkisinde kalır ve bellekte mutlaka bir iz bırakır.Bu kitap benim için öyle bir kitaptı.1960’ların Hindistanı’nda geçen roman, katı kast sisteminin hüküm sürdüğü ülkede yaşanan bir yasak aşkı konu alıyor. Farklı zaman dilimlerine geçişlerle örülen öyküde Hindistan’ın dönemsel portresi başarıyla çıkarılıyor.Abartıdan, yapaylıktan uzak, ama yaşanan  acıyı çok iyi anlatan bir romandı, kesinlikle tavsiye ederim...*A'mak-ı Hayal ( Filibeli Ahmed Hilmi)
Romanın çerçeve hikâyesi, başkahraman olan Râci'nin hayata dair sorularını cevaplamak istemesini anlatır.  Her ne kadar birçok farklı bilim, felsefe ve inanç ile sorularına cevap aramışsa da bu kültürlü genç bir türlü tatmin olamaz. Bu ruh haliyle bir gün mezarlıkta karşılaştığı Aynalı Baba'dan çok etkilenir. Aynalı Baba ile düzenli olarak buluşurlar ve her buluşmalarında kahve yapıp içtikten sonra, Aynalı Baba ney üflemeye başlar. Bu ney sesiyle Râci dalar ve hayaller görmeye başlar. Her hayalde çok farklı bir dünya ve durumda bulur kendini. Herkesin içinde bir miktar kendini bulabileceği bir kitap...:))
*Bulantı ( Jean-Paul Sartre)
Sakin ve sessiz bir ortamda okunacak kitaplar serisinden diyebilirim.Sindire sindire okumak gerekir.Zira elinizi bir masanın üzerine koyup da, sizden bağımsızken ne kadar da anlamsız olduğunu düşündünüz mü bilmem, ama bu roman düşündürüyor...:))

* Bit Palas ( Elif Şafak)
İlk defa bir Elif Şafak kitabını, hiç ama hiç beğenmediğimi söyleyebilirim.Bütün kitaplarını okuduğum bir yazar ama bu kitabı gerçekten bende hayal kırıklığı yarattı.Bazı karakterler çeşit olsun diye romana sokuşturulmuş diye düşünmeden edemediğim, ama beni kitap yazmaya yüreklendirdiğini itiraf edeceğim bir romandı..:)) Üzülerek zaman kaybıydı diyebilirim...


* Çocukluğun Soğuk Geceleri ( Tezer Özlü)
Cesurca kaleme alıp, eğip bükmeden söylemiş söyleyeceklerini Tezer Özlü...Ara ara açıp okuyacağım,eksiği olmayan bir kitap...

* Suskunlar ( İhsan Oktay Anar)
Ben İhsan Oktay Anar'ı yazarlar arasında farklı bir kategoriye koyuyorum.Yazarın dönem hakimiyeti, önünde saygıyla eğilecek cinsten.Nasıl bir hayal gücü ve nasıl bir dil zenginliği, tanımayı en çok arzuladığım yazarlardan biri...:)) Kitap musikiden, tasavvuftan, aşktan, hayaletlerden ve daha pek çok konudan örülü bir masal adeta...Yalnız dikkatle okunmalı, çünkü çok sayıda roman kahramanı var ve hepsi birbiri ile bağlantılı.Aslında adeta bulmaca çözer gibi okuyorsunuz...:)) Bu günler de yeni kitabı Yedinci Gün raflarda yerini aldı.Onu da alınacak kitap listesine şimdiden ekledim bile...
* Kış Günlüğü ( Paul Auster)
Okurken kendi çocukluğumun kış günlerini anımsamaya çalıştım.Değişik bir Paul Auster kitabı.Kolay okunan, ama daha çok size kendi çocukluğunuzu gençliğinizi düşünmeye zorlayan bir kitap gibi geldi ,yada bana öyle geldi.Kitabın en çok beğendiğim yanı, halen evli olduğu karısına olan aşkı.Nasıl bir hayranlık bunca yıl evli ol ama ilk gün gibi sev.Karısı bu kitabı okuduğunda yerden göğe doğru uçuşa geçmiştir herhal...:)) Bizim Türk erkeklerine şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap..:))

2 yorum:

  1. Küçük Şeylerin Tanrısı'nı ben de çok sevdim.Hintli yazarlardan Jhumpa Lahiri kitapları da bana aynı tadı verdi, okumadıysanız naçizane tavsiyemdir :)
    Sevgiler

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Serpil

    Jhumpa Lahiri'nin kitaplarını okumadım tavsiyen için teşekkür ederim okunacak kitaplar listesine dahil ettim..:)) sevgiler..

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...